Pirtīžas manā skatījumā ir pēcdzemdību rituāls, kurā sieviete grūtniecības un dzemdību, šā brīža sajūtu pieredzi padara apzinātāku, izrunā emocionālās lietas, nostiprina labās sajūtas un pārvērtē pieredzi. Jo īpaši, ja bijusi emocionāli un/vai fiziski grūta pieredze, pieņem, pārveido vai palaiž prom sāpinošas emocijas, vai nostājas uz ceļa, lai šīs pārmaiņas notiktu. Pirtīžas ir sievietes un ģimenes spēcīgākas saiknes veidošana ar mazuli.

Pirtīžas ir mammas godināšana.

Pirtīžās ir gan daļa bērniņam un ģimenei, gan tikai mammai.

Parasti pirtīžas sākam jau ar domu - pirms tam izrunājam, kas tieši šai sievietei, ģimenei svarīgs pirtīžu rituālā, jo vēlmes un vajadzības atšķiras. Piemēram, vieni vēlas izmantot tādus mūšu senču simbolus kā zaļa dzīpariņa pievienošana vanniņai, lai bērnam būtu labs mūžs, citiem būtiskāk

 Vairāk par pirtīžām rakstiem manā rakstā ŠEIT. 

 

Pirms tam arī jāveic nelieli sagatavošanās un noskaņošanās darbiņi. Satiekoties jau pirtīžu dienā, viss sākas ar sarunu - lēnu, mierīgu, atbalstošu. Tik, cik tas ir nepieciešams. Esmu novērojusi, ka šī saruna ir labs pamats, lai tālāk jau pirtīžu rituālā - caur fiziskām sajūtām un domiņām, ar garīgo spēku, iekšēji pieņemtu vai pārveidotu iepriekš traucējušas emocijas, sajūtas saistībā ar grūtniecību, dzemdībām, ģimenes dzīvi. Pēc sarunas ar mammu var sekot arī kopīga saruna ar abiem vecākiem - tā arī ir iespēja viņiem ieklausīties vienam otrā.

Tālāk gatavojam vanniņu bērniņam. Mamma sāk vārīt novārījumu vanniņai un no šī brīža vēl dziļāk noskaņojas savam veltījumam bērniņam. Novārījumā liek vai nu pa dienu salasītos augus/zālītes vai izmanto Jāņu vainaga ziediņus. Seko īpašā vanniņa bērniņam, kurā ar laba vēlējumiem visa ģimene - šaurākā vai plašākā lokā - izsaka vēlējumus bērna dzīvei. Seko saru dzīšana, kad ar maigu masāžu, izmantojot mammas pieniņu, bērna augumiņš tiek izmasēts un ārā nāk tādi kā melni asumiņi, kas, visticamāk, ir sierveida kozeozās ziedes, ar ko augumiņš bija klāts mammas vēderā, paliekas. Vienam šie sariņi ir ļoti daudz, citam gandrīz nemaz. Pēc saru dzīšanas tiem uzklāj eļļiņu.

Tad mazulis tiek nodots drošās aprūpētaja rokās, parasti pēc pirtīžām mazie labi guļ.

Un klāt ir mammas daļa. Ja pirtīžas notiek pirtī, tad notiek maiga izkarsēšanās, viegls pēriens ar pirts slotiņām. Ja pirtīžas notiek mājas apstākļos, šī daļa izpaliek. Kopīgs abos variantos - visa ķermeņa izglāstīšana, noslēdzot to ar pēcdzemdību vēdera masāžu.